ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

29.01.2014 10:19

ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY
Dnes, když se procházím dřevotřískovým nábytkem, oblečením šitým "horkou" jehlou, zmraženými výrobky vyrobenými strojově, viděla jsem i "růžový porcelán" kus ve slevě za 25 korun a jiné napodobeniny života, tak v tyto dny Vám připadne jistě úsměvné staré úsloví "Zlaté české ručičky". 

A přesto Vám chci říci, že tohle je pořád pravda. V neděli jsem byla na Vánočním trhu v Zábřehu, je malinký, ale moje srdce potěšilo. Ručně vyráběná mýdla, krémy od paní, kterou jsem viděla a mohla s ní promluvit, je ze Zábřeha a je báječná, ovčí sýry rok zrající z Brníčka, trvanlivost půl roku, majitelé mají tři děti a sýr mi prodávala báječná paní, která má trojčata, no považte, uzené chutně vyuzené bez rychlosoli, a za nimi opět osoba, kterou mohu poznat a poděkovat jí, je z Leštiny, pleteniny, háčkovaniny, výšivky, ruční snad všechno a za každým kouskem stojí živá osoba, která se podílela na výrobě. Můžete s každým majitelem svého díla pohovořit a zasmát se. Nádherný pocit. 

Uvědomila jsem si, jak mohlo být krásné, když jste dříve (hodně dříve) šli do mlékárny, pekárny, uzenářství, do obchodu s výrobou bot, oblečení, do voňavého květinářství, sklářství, dřevařství, mohli jste čichnout v každém krámku tu vůni z práce, kterou pro Vás dělal člověk, kterého znáte nebo můžete znát. Za každým výrobkem stála osoba a její charakter. Osoba a její postoje. Osoba a její srdce. A nejen tehdy, i dnes jsou mezi námi. Prosím, vyjděte ven a dejte o sobě vědět. Nám všem. Za všechny, co tvoří pro ostatní děkuji.